نحوه تدریس خوب و موثر

یکی از مهمترین موارد برای داشتن تدریس عالی و خوب تدریس کردن، داشتن علاقه به تدریس است. در صورتیکه به تدریس علاقه دارید، به کار تدریس بپردازید. همانطور که می دانیم، هر شخص بیشترین بادهی را در کاری دارد که به ان کار علاقه داشته باشد.

یک عامل مهم دیگر در داشتن جلسات تدریس موفق و ارائه یک تدریس خوب، مطالعه پیش از جلسات تدریس است. اگر به درسی واقعا مسلط هستید، ممکن است نیاز به مطالعه نباشد. ولی اگر درسی را زیاد تدریس نکرده اید، مطالعه قبل از جلسات تدریس را از یاد نبرید.

برای داشتن تدریس خصوصی خوب و عالی، در کلاس تدریس جدی باشد طوری که دانش آموز و دانشجوی شما از شما حساب ببرد. در عین حال سعی کنید کلاس خشکی نداشته باشید و با در نظر گرفتن استراحت های کوتاه و … کلاس جذابی را برای شاگردانتان فراهم نمائید.

نکته پایانی اینکه، تنها به دنبال این نباشید که کلاسی را برگزار کرده ومبلغی دریافت کنید، بلکه نتیجه گرفتن دانشجو و دانش آموز برای شما مهم باشد. با برگزاری جلسات تدریس خوب و مفید نتیجه گرفتن شاگرد شما تضمین شده وکار شما نیز رونق خواهد گرفت.

نحوه رسیدن به موفقیت در تدریس خصوصی و داشتن تدریس خوب و موثر

اگر می خواهید در تدریس خصوصی موفق باشید و خوب تدریس کنید ،موارد زیر را مد نظر داشته باشید:

۱- اگر واقعا به تدریس علاقه دارید به کار تدریس بپردازید. شیاد بارها وبارها این مطلب را شنیده باشید که شما در کاری موفق می شوید که به آن علاقه داشته باشید. اگر به تدریس علاقه ندارید، مسلما کار دیگری هست که شمابه خوبی از پس آن بربیائید و در عین حال از انجام ان لذت ببرید. مدرسین موفق کسانی هستند که به تدریس علاقه مندند.

۲- قبل از جلسات تدریس در خودتان آمادگی کافی ایجاد کنید. سعی کنید همواره بر مطلب مسلط باشید. تنها بلد بودن کافی نیست بلکه باید بر مطالبیب که می خواهید ارائه کنید مسلط باشید. در ضمن، قبل از جلسات تدریس برای کل زمان تدریس برنامه داشته باشید. مطالبی را که می خواهید ارائه کنید از قبل آماده نمائید.

۳- با ایجاد تنوع در کلاس تدریس و تدریس خصوصی سعی کنید کلاس درس را ازحالت خسته کننده بودن خارج کنید. بخشی از کلاس را تدریس کنید و در قسمت دیگری از کلاس تدریس تمرین حل کنید. هر از چند گاهی استراحت کوتاهی به شاگردتان بدهید. گاها خودکار را به خود او بدهید که مثال یا تمرینی حل کند.می توانید گاها جوکی تعریف کنید. خلاصه کلاسی داشته باشید که در عین حال که مفید است جذاب نیز باشد.

۴- جلسات تدریس را خیلی طولانی برگزار نکنید. اگر در ایام امتحانات مجبور شدید این کار را انجام دهید حتما هر یک ساعت یکبار استراحت کوتاهی بهخودتان بدهید. جلسات تدریس بسیار طولانی بازدهی کمی دارد. به شاگردانتان بگویید که برگزاری جلسات تدریس خصوصی را به ایام امتحانات موکول نکنند تا مجبور نشوید جلسات تدریس بسیار طولانی و فشرده برگزار کنید.

۵- در جلسات تدریس خصوصی به شاگردتان تمرین بدهید و انجام تمرینات را در جلسات بعدی تدریس با جدیت پیگیری کنید. بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان فکر می کنند همین که در جلسات تدریس خصوصی شرکت کردند کافی است و نیازی به مطالعه و حل تمرین ندارند. در حالیکه واقعا اینطور نیست. شما علاوه بر ارائه درس در جلسات تدریس باید شاگردتان را در مسیر صحیحی هم هدایت کنید. حل تمرینات را با جدیت بخواهید و به این ترتیب حین برگزاری جلسات تدریس می توانید میزان یادگیری شاگردتان را ارزیابی کنید.

۶- به صورت مفهومی تدریس کنید. به نحوی روابط و فرمولها را ارائه کنید که در سالهای بعد هم شاگردتان بتواند از آن استفاده کند. از ارائه کردن روابط خلاصه و من درآوردی که پایه علمی ندارد پرهیز کنید. مطالب را در جلسات تدریس خصوصی مطابق جزوه کلاسی مدرسه یا دانشگاه ارائه کنید.

۷- در نهایت نتیجه گرفتن شاگردتان برایتان مهم باشد. به صورت رفع تکلیفی تدریس نکنید. به هر شکلی که بلدید باید شاگردتان را در مسیری هدایت کنید که در نهایت نتیجه بگیرد. هر جا که لازم شد سخت گیری و جدیت به خرج دهید تا نهایتا نتیجه لازم حاصل شود.

برای فعالیت در زمینه تدریس خصوصی و آموزش در منزل، تدریس خصوصی ریاضی، فیزیک و … تدریس دروس ابتدایی، دبیرستان، دانشگاهی و …. آگهی تدریس خودتان را در سایت (ا مجری) ثبت کنید. برای درج آگهی تدریس در بالای صفحه  اصلی سایت بر روی عبارت ثبت آگهی رایگان کلیک کنید.

تدریس خصوصی

روش تدریس مناسب و رسیدن به موفقیت برای مدرسین

در بخشهای دیگر سایت (مجری) و در بخش مقالات مطالب زیادی در زمینه تدریس موفق، موفقیت در تدریس خصوصی و گروهی و اینکه چگونه یک مدرس خصوصی و مدرس موفق باشیم ارائه شده است. دراین قسمت به صورت خلاصه مهمترین نکاتی که برای موفقیت در تدریس لازم است همراه با نکات اضافه تری ارائه می گردد.

همانطور که در بخشها و مقالات دیگر در زمینه تدریس خصوصی موفق و تدریس موفق نیز گفته شده است، اولین قدم برای موفقیت در تدریس این است که شما به تدریس و تدریس خصوصی علاقه داشته باشید و یا حداقل تدریس را از سر اجبار انجام ندهید و از آن بدتان نیاید. اگر شما که تدریس خصوصی را به عنوان کار پاره وقت یا تمام وقت انتخاب نموده اید، به این کار علاقه هم داشته باشید، هم درآمد کسب می کنید و هم از کارتان لذت خواهید برد. در ضمن، امکان موفقت شما بالاتر است. وقتی شما به تدریس علاقه داشته باشید برای آن وقت بیشتری در نظر می گیرید و این علاقه به شاگردانتان هم منتقل می شود و این امر را درک خواهند کرد. در تمامی کتابهایی که در زمینه موفقیت شغلی و موفقیت در زندگی و … نوشته شده است، گفته شده که به کاری بپردازید که به آن علاقه دارید.

سعی کنید دروس محدودی را انتخاب نمائید و در بلند مدت در آنها به تسلطی برسید که شما را از بقیه متمایز کند. اگر تعداد زیادی درس تدریس کنید، در همه ی آنها در سطح متوسط می توانید ظاهر شوید و درآمد شما هم به صورت متوسط باقی خواهد ماند. بنابراین تعداد درس محدودی را انتخاب نموده و درآنها به تسلط کامل برسید. در ضمن، از بین دروس مختلف دروسی را انتخاب نمائید که هم به آنها بیشتر علاقه دارید و هم بازار تدریس آنها خوب است. ممکن است شما به درس خاصی علاقه مند باشید ولی متقاضی تدریس برای آن وجود نداشته باشد. بنابراین هم علاقه خودتان و هم اینکه چه میزان متقاضی برای تدریس آن درس وجود دارد را در نظر بگیرید.

حالاگر با علاقه به تدریس روی آورده اید و دروس محدود و مناسبی را برای تدریس انتخاب کرده اید کار شما به نسبت بسیاری از افراد راحت تر و آسان تر است. در مرحله بعد سعی کنید برای ارئه تدریس خوب و موفق تا جایی که می توانید بر دروس تدریسی خودتان مسلط شوید. به مرور زمان و حتی حین برگزاری کلاسهای تدریس، مطالعه و یادگیری را قطع نکنید. سعی کنید روز به روز بر دروسی تدریسی خودتان مسلط تر شوید. دقت کنید که به هر میزان جایگزین کردن شما سختتر باشد، درآمد شما هم بالاتر خواهد رفت. بنابراین آنقدر بر دروس تدریسی خودتان مسلط شوید که شاگردهای شما به ذهنشان هم خطور نکند که مدرس دیگری میتواند جایگزین شما شود.

در مرحله بعد، برای موفقیت در تدریس و تدریس خصوصی و برای تبدیل شدن به یک مدرس موفق تدریس خصوصی ریاضی، فیزیک، شیمی، زبان و …. باید بر مطالبی که ارائه می کنید مسلط باشید. همانطور که در مطالب قبلی در زمینه موفقیت در تدریس و تدریس خصوصی گفته شد، اینکه تنها مطلب را بلد باشید کافی نیست. بلکه باید بر مطلب مسلط باشید. وقتی بر درسی تسلط دارید و آن را تدریس می کنید، خودتان مطالب را از بالا می بینید و به گونه ای درس را ارائه خواهید کرد کهدر زمان کمتر مطالب بیشتری را تدریس کنید. در ضمن حین تدریسبیان روانتری هم خواهید داشت و فن بیان شما بهتر و بهتر خواهد شد. مطالعه قبل از جلسات تدریس می تواند به مسلط شدن شما بر مطلب کمک زیادی بکند.

برای فعالیت در زمینه تدریس خصوصی و آموزش در منزل، تدریس خصوصی ریاضی، فیزیک و … تدریس دروس ابتدایی، دبیرستان، دانشگاهی و …. آگهی تدریس خودتان را در سایت (ا مجری) ثبت کنید. برای درج آگهی تدریس در بالای صفحه  اصلی سایت بر روی عبارت ثبت آگهی رایگان کلیک کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *