مشخصات فنی دربهای ضد حریق

یکی از موارد امنیتی که در منازل وساختمانها باید رعایت شود، ضد حریق بودن ساختمان است امنیت ساختمان در برابر مسائل غیر مترقبه مانند آتش سوزی، زلزله و … از موارد امنیتی مهم می باشد .

یکی از ابزارهایی که منازل را در برابر اتش سوزی ایمن می کند، استفاده از درب های ضد حریق می باشد این درب ها معمولا در طبقات ساختمان و در سمت پله های اضطراری قرار می گیرنددر هر ساختمان برای تأمین فرصت لازم برای افراد برای فرار از آتشسوزی و نیز برای تأمین محافظت لازم برای سازه و اجزای ساختمان، جدا سازی های لازم در ساختمان به وسیله ساختارهای مقاوم در برابر آتش (مانند دیوارهای مقاوم در برابر آتش) صورت میگیرد.

فقط دربهایی می‌توانند به عنوان درب ضد حریق برای محافظت بازشوها مورد استفاده قرار گیرند که عین نمونه کامل آنها آزمایش شده و درجه محافظت آنها مطابق با یکی از استانداردهای معتبر آزمون مقاومت در برابر آتش تعیین شده باشد. نمونه کامل به دربی گفته می‌شود که دارای قاب، وسایل قفل و بست، سطوح شیشه‌خور (در صورت وجود)، ملزومات و قطعات مربوطه‌ (به همان صورتی که درب بازشوی مورد نظر نصب می‌گردد) باشد. دربهای ضد حریق باید به طور کامل و تماماً پیش‌ساخته به محل منتقل شوند و بدون احتیاج به هرگونه دستکاری که مشخصات آنها را خدشه‌دار سازد، قابل نصب باشند.

کاربرد درب های ضد حریق

موارد دیگر کاربرد دربهای ضد حریق برای ورودی موتورخانه ها،انبارهای کالا،کارخانه،فروشگاه، اتاق های سرور، داخل کشتی، سالن های تولید و نیروگاهها می باشد

دربهای ضد حریق مانع نفوذ آتش به قسمت های دیگر می شوند و در برابر انواع آتش سوزی بین یک تا دو ساعت مقاوم هستند دربهای ضد حریق انواع مختلفی مانند: تک درب (تک لنگه)، دو درب (دو لنگه)، شیشه ای و بدون شیشه دارند.

ساختار درب های ضد حریق

در ساختار درب های ضد حریق از دو لایه پشم سنگ استفاده می شود که باعث مقاومت آنها در برابر دود و حرارت می شود و اطراف این پشم سنگ نوار پلاستیکی نسوز قرار می گیرد

در آهن استفاده شده برای دربهای ضد حریق از دو لایه ورق فولادی که پهنای این ورقه ها ۱.۲۵ میلی متر می باشد، استفاده شده است.در اهن بکار رفته از ۱۲ درصد کربن استفاده شده است که باعث نرم شدن آهن می شود و انعطاف پذیر است و باعث می شود در برابر حرارت ۱۱۰ درجه سانتی گراد مقاومت داشته باشد.

همچنین چهارچوب درب ضد حریق از جنس فولاد به ضخامت ۱۲ سانتیمتر می باشد

ساختار دستگیره ها

از انجاییکه در بهای ضد حریق در مواقع اضطراری باز می شوند بنابراین می بایست دستگیره هایی داشته باشند که به راحتی باز شوند بنابراین روی این درب ها از دستگیره های ضد حریق با نام آنتی پنیک یا پنیک بار استفاده می شود این دستگیره ها دارای اهرم بلندی هستند که با اعمال فشار به راحتی باز می شوند

برای اینکه پس از خروج دربها سریع و بدون دردسر بسته شوند برای لولاهای درب از ارام بندهایی استفاده می شود که به راحتی پس از خروج درب را ببندند.

سایز دربها

سایز دربهای پیش ساخته و آماده معمولا دو سایز ۲۱۰*۱۰۵ و ۲۱۰*۱۱۰ می باشند.

اگر مشتریان سایزی بغیر از این دو سایز بخواهند می توانند سایز مورد نظر خود را به شرکتهای سازنده سفارش دهند.

مدت زمان ساخت درب ضد حریق حدود ۱۵ روز طول می کشد.

بدلیل حفظ موراد امنیتی وقت یاین دربها برای پله های یا دربهای اضطراری استفاده می شوند نباید از سمت مخالف باز شوند.

برای مشاهده آگهی های ثت شده و یا ثبت آگهی رایگان در زمینه عمران و ساختمان و انواع دربهای ساختمانی به سایت مجری مراجعه کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *