طرح معماران زاها حدید در مرکز اداری میراث شهری عربستان

پس از برگزاری رقابتی در سال ۲۰۱۵، معماران زاها حدید برای طراحی مرکز اداری میراث شهری در عربستان سعودی شهر درعیه انتخاب شدند. این ساختمان به وسعت ۸۷۸۰ مترمربع میزبان اداره اصلی مرکز میراث شهر است و بخشی از پیشنهاد جاری برای تبدیل شدن به مکانی برای حفظ میراث جهانی یونسکو و برنامه احیا دره وادی حنیفه می باشد.

.

این برنامه شامل موارد زیر می شود:

گالری نمایش همیشگی، کتابخانه، سالن سخنرانی، فضای آموزشی برای تمامی سنین، و همچنین انستیتویی علمی برای اجرای تحقیقات میدانی و مستند کردن مکان های باستانشناسی در درعیه.

طراحی این مرکز بستر فرهنگی و جغرافیای که در آن قرار گزفته است را لحاظ کرده است و بر رابطه متقابل انسان و طبیعت تمرکز می کند که بر اساس واحه‌ای که در دره وادی حنیفه واقع شده تعریف می شود.

این مفهوم با فراهم آوردن تسهیلاتی حول دهلیزی که در هسته آن آب وجود داشت و همچنین چهار واهه سبز ایجاد شده در درون آن بت عنوان نمایی خام شکل گرفت.

سطح ساختمان با دقت تمام لایه‌ای منفذدار را آشکار می نماید که از فضای داخلی در برابر گرمای خورشید محافظت می کند ضمن این که ارتباط دیداری را با فضای اطراف برقرار می‌سازد.

طراح معماران زاها حدید در مرکز اداری میراث شهری عربستان

(این طراحی موقعیت فرهنگی و جغرافیای منطقه را لحاظ نموده است)

طراحی زاها حدید برای مرکز اداری میراث شهری با معماری بومی که در محل قابل رویت است مرتبط است نه با نسخه‌برداری از آن، و با خلق فهمی عمیق‌تر درباره رسوم و اجزای فرهنگی منطقه. نتیجه نهایی این نگرش نوعی تفسیر معاصر است که با نیروهای مشابه طبیعت که معماری باستانی را تشکیل داده‌اند همخوانی دارد.

بدین منظور در ساخت این بنا از کاهگل (خاک کوبیده شده) با دیواره‌های ضخیم و ورودی کوچک استفاده شده است که سازه را از گرمای خورشید مصون نگاه می‌دارد. این طراحی به معنای واقعی کلمه بوی اصالت می دهد از این رو که سنتگرایی و نوآوری را به گونه‌ای زیبا به هم آمیخته است.

طراح معماران زاها حدید در مرکز اداری میراث شهری عربستان
(کاربری این طرح به منظور اداره اصلی میراث شهری عربستان سعودی است )

 

طرح معماران زاها حدید در مرکز اداری میراث شهری عربستان
طرح معماران زاها حدید در مرکز اداری میراث شهری عربستان

برای مشاهده آگهی های ثت شده و یا ثبت آگهی رایگان در زمینه عمران و ساختمان و معماری به سایت مجری مراجعه کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *